Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

O zavedení zálohovania fliaš uvažujú aj v Lotyšsku

Názory na prospešnosť vratného systému sa rôznia. Drahá okrasa alebo kľúč k recyklácií PET fliaš?

O zavedení zálohovania fliaš uvažujú aj v Lotyšsku

Foto: Fotolia

Spoločnosti zaoberajúce sa spracovávaním odpadu v Lotyšsku čelia podľa niektorých zástupcov odvetvia nedostatku finančných prostriedkov a krajina tak nemôže spĺňať náročné kritériá EÚ v odpadovom hospodárstve. “Peniaze vyčlenené pre odvetvie, vrátane fondov EÚ, nám nestačia k tomu, aby sme splnili všetky záväzky, ku ktorým sme sa zaviazali ako členská krajina EÚ.”  

“Týka sa to nákladných procesov akým je separovanie bioodpadu predtým, než sa zakope na skládkach alebo zrecykluje. Lotyšsko tiež potrebuje zlepšiť zber triedeného odpadu a recykláciu takéhoto odpadu. Ale neexistuje dostatočné financovanie na dosiahnutie tohto cieľa,” kričí na poplach Janis Lapsa zo spoločnosti Zala josta.

Výsledkom podľa neho bude pravdepodobné zvýšenie cien za spracovanie odpadu, čo zaplatia obyvatelia, ak vláda nedokáže nájsť zdroje. Lapsa si myslí, že problém by mohlo odľahčiť opatrenie, umožňujúce skládkovať iba veľmi drahý odpad a triedený zber by bol alternatívou. To by umožnilo získaný rozdiel investovať do rozvoja triedeného odpadu.

Voziť odpad do Lotyšska sa oplatí  

Server BBN uvádza, že každoročne sa do Lotyšska dovážajú stotisíce ton rôzneho nebezpečného odpadu, najmä z Veľkej Británie, Švédska, či Nemecka. Najmä kvôli nízkym poplatkom za spracovanie je to najlacnejší a legálny spôsob pre exportérov ako sa takéhoto odpadu zbaviť.  

Podľa Lapsu však Lotyšsko nemožno označovať za skládku a tento prívlastok je zveličený. “Továreň Cemex je dobrým príkladom, pretože prijíma zrejme najväčší objem odpadu v krajine. Spoločnosť je okrem iného vybavená potrebnými filtrami, ktoré zabraňujú vytváraniu ďalšej záťaže pre životné prostredie.”

Lotyšsko slúži tiež ako miesto na demontáž elektrických zariadení, pričom niektoré súčiastky sa posielajú naspäť, väčšinou do krajín EÚ. Ani z tohto nevzniká podľa Lapsu znečistenie prostredia.  

Ako zbierať odpad

“Je dôležité zhodnúť sa na spôsobe organizácie zberu odpadu. Je prítomný v celej krajine? Líši sa v každom regióne? Zbierame odpad v mestách inak? Čo je ekonomickejšie – vytvoriť samostatné kontajnery na sklo, plasty a papier, alebo mať jeden kontajner na plastové, papierové a kovové obaly, ale sklo separovať samostatne?”

Podľa neho každý odpad zbieraný ako súčasť triedeného systému je potrebné aj tak ešte pretriediť ručne. “Zberné nádoby určené na triedený odpad obsahujú v 30 až 50 % prípadov aj zmesový komunálny odpad.” “Najlacnejším spôsobom ako spracovávať odpad je netriediť ho, iba zakopať na skládke. Takto sa to robilo v Sovietskom zväze. Hodiť na kopu a zabudnúť.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odpad ako príležitosť: Stredoeurópska revolúcia v premene odpadu na energiu (komentár)

Odpad ako príležitosť: Stredoeurópska revolúcia v premene odpadu na energiu (komentár)

Premena odpadu na energiu je investícia s obrovským potenciálom, píše Craig Turp-Balazs na portáli Emerging Europe. Text publikujme so súhlasom autora.

Povoľovanie stavieb sa od 1. apríla 2025 mení. Už naozaj (PRÁVNY POHĽAD)

Povoľovanie stavieb sa od 1. apríla 2025 mení. Už naozaj (PRÁVNY POHĽAD)

Hlavnou zmenou bude jednostupňové konanie pred stavebným úradom, ktorému bude predchádzať prerokovanie stavebného zámeru, píše Annamária Tóthová.

Názor. Súboj MBÚ a ZEVO je ilustračný príklad toho, prečo za Poľskom a Českom zaostávame

Názor. Súboj MBÚ a ZEVO je ilustračný príklad toho, prečo za Poľskom a Českom zaostávame

Netreba vymýšľať žiadne nové stratégie, stačí sa len inšpirovať príkladmi krajín, v ktorých je skládkovanie odpadov na minime, píše Lucia Šprinc, riaditeľka pre obchod a rozvoj spoločnosti Kosit, a. s.

X
X
X
X