Okrem zníženia emisií sľubuje aj nižšiu spotrebu primárnych surovín.
V článku sa dozviete:
- aká spoločnosť plánuje modernizovať svoju linku,
- čo slúžilo ako impulz pre modernizáciu,
- akým spôsobom sa má zefektívniť proces separácie,
- z čoho má pozostávať modernizácia linky,
- aké benefity prinesie,
- ako sa zvýši výkon linky,
- aký vplyv bude mať na spracovateľské kapacity na recykláciu skla pre Slovensko,
- aká je odhadovaná výška investície.
Spoločnosť Vetropack Nemšová plánuje modernizovať svoju linku na úpravu črepov. Vyplýva to zo zámeru spoločnosti, ktorý je zverejnený na Informačnom portáli rezortu MŽP SR (odkaz na všetky dokumenty nájdete na konci článku). Zámer bol už podrobený zisťovaciemu konaniu.
Výroba skla spočíva v úprave črepov zo zberu a pridaní surovín, ktorými sú piesok, sóda, vápenec a niektoré farbiace a odfarbovacie suroviny. Z toho vznikne zmes, ktorá sa dávkuje do taviacej pece. V tej pri teplote okolo 1 600 stupňov Celzia vzniká tavenina, ktorá po tepelnej úprave smeruje do tvarovacieho stroja, kde sa výrobky, najmä sklenené fľaše, vyfukujú a tvarujú.
Následne výrobky prechádzajú ochladením a kontrolou kvality. O tom, ako funguje recyklácia skla a aké výhody prináša tento proces, sme bližšie informovali v tomto článku.
Chcú zefektívniť proces separácie
Spoločnosť už v rokoch 2018 a 2019 modernizovala technológiu výroby obalového skla, avšak podľa nej z dôvodu nedostatku odpadového skla triedeného podľa farby a prechodu separovaného zberu len na jeden kontajner vzniká zmixovaný odpad všetkých druhov skla. Ten však nie je vhodný na výrobu bezfarebného skla, ktoré je podľa spoločnosti v poslednom období čoraz viac žiadané.
Modernizácia má teda zabezpečiť zvýšenie kvality separácie skleného odpadu od iných druhov odpadu, ako aj zefektívnenie procesu separácie a úpravy črepov.
Zníženie emisií aj spotreby primárnych surovín
Výsledkom technologických operácií úpravy skleneného odpadu v linke na úpravu črepov je vstupná surovina, teda drvené sklo. Tá sa využíva v sklárskej vsádzke, ale aj v iných oblastiach priemyslu, ako je napríklad stavebníctvo.
Využitie drveného skla v sklárskej vsádzke má významný pozitívny vplyv na životné prostredie aj na socioekonomické aspekty výroby obalového skla, a to hneď z niekoľkých dôvodov.
Podľa spoločnosti sa každých 10 % drveného skla pridaných k sklárskemu kmeňu prejaví pozitívnymi environmentálnymi a ekonomickými vplyvmi v procese tavenia a výroby obalového skla.
Konkrétne má ísť o zníženie emisií oxidu siričitého o 10 %, oxidov dusíka o 6 %, oxidu uhličitého o 17 %, ale aj zníženie spotreby elektriny a zemného plynu o 2,5 %, zníženie teploty v taviacich peciach o 6 % a zníženie spotreby primárnych prírodných surovín o 9,5 %.
V čom má spočívať modernizácia?
Zostáva vám 49% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.