Umelá inteligencia sa využíva aj v odpadovom hospodárstve. Aktuálne trendy v sektore prezentoval Robert Procházka, majiteľ spoločnosti VÚMZ SK.
Robert Procházka sa na konferencii Vykurovanie 2025, ktorá sa už niekoľko rokov venuje aj téme energetického zhodnocovania odpadov, venoval možnostiam spracovania a finálnej koncovke zo spracovania komunálneho odpadu. Poukázal na to, že najväčšiu časť komunálneho odpadu, často aj približne sedemdesiat percent, tvorí zmesový komunálny odpad. Ostatné zložky spravidla tvoria minoritné podiely.
Pre prípravu alternatívneho paliva je štandardným spôsobom nakladania s odpadom jeho navezenie a mechanické roztriedenie, pričom výstup končí buď na skládke, alebo v energetickom a materiálovom zhodnotení.
Čo sa týka organického odpadu, po spracovaní odpadu s ním môžeme na koncovke naložiť buď stabilizačne, alebo na výrobu bioplynu, prípadne ich kombináciou stabilizácie a výroby biometánu a možnosti zachytenia energií napríklad kogeneračnou jednotkou.
Čo sa týka plastového komunálneho odpadu a papiera, na jeho triedenie sa často využívajú optické systémy. Ide o systémy, ktoré sú schopné zachytiť veľké množstvo polymérov a majú vysokú kapacitu. „Problémovou stránkou optického systému je jeho slabšia schopnosť identifikovať tmavé materiály a rotujúce, pri ktorých vznikajú odlesky. Taktiež majú vyššie nároky na priestorové riešenie," uviedol Robert Procházka.
Týmito nevýhodami netrpí robotický systém, ktorý je schopný zachytiť takmer všetko. Nevýhodou robotických systémov je však ich vyšší investičný náklad a nižšia kapacita vytriedenia, resp. spracovania odpadu.
Výstupom z triedenia plastového odpadu je recyklát, ktorý je po chemicko-tepelnej úprave schopný byť opätovne použitý ako zdrojová surovina, čím znížia nároky na prírodné zdroje. Podobným spôsobom, ale na optickom systéme viditeľného spektra, sa triedi napríklad sklenený odpad.
Uviedli linku na multifunkčné využitie
Spoločnosť VÚMZ SK uviedla vlani do prevádzky najväčšiu linku na území Česka a Slovenska, v Nových Zámkoch. O projekte sme vlani na Odpady-portal.sk podrobne referovali v samostatnom článku.
Zariadenie v súčasnosti zatiaľ funguje na spracovanie plastového odpadu, keďže došlo k odloženiu termínu pre povinnú úpravu zmesového komunálneho odpadu a vytriedený odpad nedokáže cenovo konkurovať skládkam.
Linka je schopná vytriediť všetky polyméry, ktoré sa nachádzajú v plastovom odpade. Výstupom je recyklát. Ak by sa v budúcnosti pristúpilo k triedeniu zmesového komunálneho odpadu, tak linka dokáže zachytiť organický materiál samostatne. Ten sa má v ďalšom pripravovanom projekte spracovávať na výrobu biometánu a jej dodávaniu do miestnej teplárne.
Tento projekt je vo fáze inžinieringu s partnerom, ktorým je Slovenský plynárenský priemysel, a mal by byť schopný spracovať viac než stotisíc ton zmesového komunálneho odpadu ročne. Hlavným výstupom by bolo alternatívne palivo.
Robert Procházka na konferencii Vykurovanie 2025, 12. marca 2025 | Foto: Energie-portal.sk
Ďalšou zložkou komunálneho odpadu je textil. Na ten pripravujú technologický systém, ktorý vytriedi priemyselný odpad na báze minerálnych vlákien, ktoré vie opätovne spracovať na využitie v stavebníctve. „Verím, že táto oblasť sa v najbližších rokoch rozbehne,” uviedol R. Procházka.
Bez ZEVO nesplníme ciele
Podľa šéfa spoločnosti VÚMZ SK dosiahne Slovensko ciele zhodnotenia odpadu a zníženie skládkovania do roku 2035 iba kombináciou recyklačných systémov a termického procesu, teda zariadení na energetické využitie odpadov (ZEVO). Tie sú dôležité pre zneškodnenie tej časti komunálneho odpadu, ktorej mechanické spracovanie nie je ekonomicky efektívne, keďže takýto odpad je nepoužiteľný pre cirkulárny systém - ako druhotne suroviny alebo tepelne spracované prímesové inerty.
Okrem zníženia skládkovania však musí Slovensko preukázať aj množstvá odpadu, ktoré reálne zrecykluje, čo nedokážu ZEVO. Druhou možnosťou sú zariadenia na mechanicko-biologickú úpravu. Tie však podľa R. Procházku nie sú schopné dosiahnuť podobné kapacity spracovania ako ZEVO.
„Jedinou možnosťou riešenia, okrem znižovania produkcie odpadu, sú dostatočné investície do odpadového hospodárstva. Musíme dosiahnuť veľmi dobré triedenie na strane spotrebiteľa, teda pôvodcu odpadu, a kombinovať výstavbu MBÚ liniek spolu so ZEVO. Zariadenia na energetické využitie odpadov by mali ideálne stáť v blízkosti centralizovaného zásobovania teplom pre elimináciu tepelných strát," uzavrel Robert Procházka.
Spoločnosť VÚMZ SK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.